Bebeklerde parmak emme alışkanlığı ilk aylarda kötü bir alışkanlık değil, bir tatmindir. Genellikle parmağını emen bir bebeğin bunu alışkanlık haline getirmeden bu hareketi önlemek gerektiği düşünülür. Bebeğin parmağı ağzından çıkarılır.

Bebeklerde parmak emmenin ilk önemli sebebi , emme ihtiyacını yeterince karşılayamamasıdır. Bebek anne sütüyle besleniyorsa memedeki süt bittiği zaman hemen memeden ayırmamak gerekir. Bırakın memedeyken uyusun. Emme hareketi durduğunda memeden ayırın.

Eğer ki bebek çeşitli nedenlerden dolayı  biberonla besleniyorsa biberonun emziğindeki deliğin çok açık olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü biberonda büyük bir delik varsa bebek 5-10 dakika arasında biberonu bitirecek ve emme refleksi tatmin olmayacaktır. Bebeğe emzik verilmesi de emme refleksinin tatmini için bir yöntemdir.

Bebeklerde parmak emme alışkanlığının görülme nedenlerinde biri de onlara yeterli sevginin verilmemesi, bebeklerin okşanmamasıdır. Bebeğin uyanıkken oyalanacak bir şeyler bulaması da parmak emmeye neden olabilir.

Bebeğiniz parmağını yada yumruğunu emmeye başladığında, bunu doğrudan önlemeye çalışmayın. Ona daha uzun süre meme ya da biberon emme fırsatı verin. Günde kaç kere ve ne kadar süreyle meme verdiğinize  dikkat edip miktarı ve süreyi arttırın.

Bebeklerde Parmak Emmenin Üzerinde Ne Zaman Dikkatle Durulmalıdır?

Bebeğin bu alışkanlığı edinmesini önlemek, alışkanlık geliştikten sonra müdahale etmeye çalışmaktan daha önemlidir.  Bebeklerin hepsi ilk aylarda kollarının hareketlerini kontrol edemezler.

Bir yandan kollarını hareket ettirmeye çalışırlarken , bir yandan da ağızlarıyla emecek bir şeyler ararlar ve  başlarını iki yana çevirip dururlar. Tam bu esnada bebeğin eliyle ağzı yan yana geldiğinde emme hareketi başlar.

Bebeğin eli ağzında kaldığı sürece bu emme devam eder. Tesadüfe dayanan bu emme aslında meme ve biberonu daha uzun süre emme ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle bebeğinizi uzun süre emzirin diyoruz ki alışkanlık kazanılmasın. Uzun süre derken de 40 dakikanın üzerine çıkılmaması gerektiğini de belirtelim. Bu da bebeğin hazımsızlık çekmesine neden olur. Yine de emmek istiyorsa yalancı meme verebilirsiniz. Emme refleksi durduğunda da yalancı memeyi bebeğinizin ağzından yavaşça almalısınız.

Emme ihtiyacı ilk altı ayda en yüksek seviyededir. Altı aydan sonra bu ihtiyaç yavaş yavaş azalacaktır ve bir yaşına kadar sürebilir. Bu her bebekte farklılık gösterir. Parmak emen bebekler bu alışkanlığı ilk üç ay içinde edinirler.

Diş çıkarmak üzere olan bebekler de ellerini ve ya yumruklarını çiğnemeye çalışırlar. Bu parmak emmeyle karıştırılmamalıdır. Zaten diş çıkarma dördüncü aydan itibaren başlar.

Bebek beslenmeden önceki ilk birkaç dakikada parmağını emiyorsa bu doğaldır. Acıkmıştır. Bebeği besleyin. Ancak her yemekten sonra, yemek aralarında , hatta uyanıkken veya uyku halindeyken de parmak emme görülüyorsa bu bir alışkanlık haline gelmiştir.

Bebeklerde Parmak Emme Alışkanlığının Süt Dişleri Üzerindeki Etkileri

Bebeklerde parmak emmenin süt dişlerinde olumsuz etkisi vardır. Süt dişleri çıkmaya başladıktan sonra parmak emmeye devam eden bebeklerde, üst dişler dışa doğru çıkık, alt dişler ise içe doğru çarpık bir şekilde büyür.  Ancak diş hekimleri bebeğin parmak emmesinin, süt dişleri kalıcı olmadığı için, çene kemiğine ya da daha sonra çıkacak olan kalıcı dişlerin yapısını bozmayacağını söylemektedirler. Ama dişlere zarar verse de vermese de çocuğunuzun parmak emme alışkanlığını edinmesine engel olmaya çalışın.

1 Yaşından sonra parmak emme

1 yaşından küçük çocukların neden parmak emdiğinden bahsettik. Fakat bu 1 yaşından sonra da devam ediyorsa durum biraz farklıdır. Bebeğim emme ihtiyacı artık kalmamıştır. Bu artık bir alışkanlıktır. Nedenleri bebek kendini haksızlığa uğramış ve mutsuz hissediyor olabilir. Ya da uyumak için bu yöntemi kullanıyordur.

Bebeklerde parmak emme  bir ihtiyaç tatminiyken, ilerleyen yaşlarda bu davranışa dönüşecek, rahatlamak için ya da can sıkıntısını gidermek için  bir yöntem olarak  kullanılacaktır.

Çocuğa eldiven giydirmek, ( bebekken bunun yapılmasının nedeni istemsiz kol hareketleriyle birlikte tırnaklarının yüzünü çizmesine engel olabilmektir. Aynı zamanda ellerin ısınmasını da sağlar.) parmaklara acı sürmek ya da boyamak çocuğu sadece mutsuz yapar.

Zorla vazgeçirmeye çalışmak bu alışkanlığın köklenmesine neden olacaktır.  Çocuğu azarlamak ya da her seferinde elini ağzından çekmek de parmak emme alışkanlığından vazgeçirmeye yetmeyecektir. Beş yaşındaki bir çocuğa parmak emmeyi bıraktığı takdirde bir hediye vaat etmek olumlu sonuç verebilir. Ama 2-3 yaşındaki bir çocuk hediye uğruna içgüdülerini kontrol edemez. Dikkatini ilgili olduğu bir şeye veya nesneye fark ettirmeden çekmeye çalışın.

Çocuğunuz parmağını emiyorsa her şeyden önce hayatından memnun olup olmadığını araştırın. Mutlu olmasını sağlayın. Kendisine bir şey söylemeyin. Bu alışkanlığa odaklanmasını sağlar. Siz de fazla endişelenmeyin.

Zaman içinde bu alışkanlığın kaybolacağına kendinizi inandırın. Alışkanlıklar ani ve kesin bir şekilde kaybolmaz. Önce kaybolur, bir süre sonra çocuk hastalandığında ya da hayatında önemli bir değişiklik olduğunda yeniden ortaya çıkabilir, fakat daha kısa sürer. Durum normale döndüğünde yine kaybolur. Ve en sonunda tamamen vazgeçilir.

Bebekler Neden Parmak Emme Alışkanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir