Bebekler olgun insanlara oranla daha hassas bir göz yapısına sahiptirler. Bu sebeple bebeklerin göz sağlığı çok ciddi özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Özellikle bebeklerde doğumdan hemen sonra veya çeşitli temaslar sonucunda yeni doğan konjuktiviti oluşabilmektedir. Toptan bebek şekeri sarf malzemeleri Bu tehlike doğum sonrasında bebeklerin gözlerine damlatılan özel damlalarla engellenmektedir. Fakat konjuktivit dışında bebeklerin göz sağlığını bozan birçok durum oluşabilmektedir. Bebeklerde göz sağlığını korumak için yapılması gerekenlere ayrıntılı değinmek istiyorum.
1-) Flaşlı Fotoğraf Çekmeyin
    Bebekler doğduktan sonra ilk 3  ay boyunca göz retinaları halen tam olarak olgunlaşmadığı için yüksek flaş ışıkları gözlerine ciddi zararlar vermektedir. Bu sebeple özellikle ilk 3 aya kadar bebeklerin fotoğrafını kesinlikle flaşlı fotoğraf makineleriyle çekmeyin.
2-) Göze Limon Damlatmayın
   Göze limon damlatmak ülkemizde sürekli yapılan bir uygulama olsa da limonda bulunan asitler bebeklerin gözlerine zarar vermektedir.
3-) Çapaklanma Engellenmeli 
   Bebeklerde çapaklanma her annenin karşılaştığı sıradan bir durumdur. Doğum sonrası koruyucu göz damlası kullanıldığı için ilk çapaklanma doğumdan bir gün sonra görülebilmektedir. Fakat doğumdan 3-4 gün sonra görülen çapaklanma genellikle bir bakteriyel enfeksiyon neticesinde oluşabildiği için bir doktora görünerek tedaviye başlanması gerekmektedir. Bebeklerin gözlerinde 1 yaşına kadar çeşitli aralıklarla çapaklanmalar görülebilir bu durumda bebeğin gözünü kaşıyarak zarar vermemesi için bebek eldiveni kullanılmalı ve tırnakları kısa tutulmalıdır. Ayrıca çapaklanmayı temizlemek için ılık suyla göz kapaklarını silmeli ve bebeğinizi gözlerinde enfeksiyon olan kişilerden uzak tutmalısınız.
4-) Düzenli Muayene
   Bebeklerin ilk göz muayenesi 6. aydan itibaren yapılmaya başlanmalıdır. Göz muayenesi sırasında gözlerdeki kaymalar, tembellikler ve gözün iç tabakalarında oluşan rahatsızlıklar tespit ve tedavi edilebilmektedir.
5-) Gözyaşı Tıkanıklığı Tedavisi
    1. aydan itibaren bebeklerin gözlerinde geçmeyen akıntı ve sulanmalar görülebilmektedir. Bu durum göz yaşı tıkanıklığının belirtisidir. 1 yaşa kadar bu tıkanıklık devam etsede 1 yaşından sonra bu sorun tamamen ortadan kalkmaktadır. Bu süre içinde göz doktorunuzun gösterdiği şekilde bebeğinizin göz yaşı kanalına masaj yapmalı ve tıkanıklığı engelleyen damlalar kullanılmalıdır.
6-) Kızarıklık Oluşumu
   Bebeklerde çok farklı sebeplerden dolayı gözlerde kızarıklık gözlenebilmektedir. Özellikle 6. aydan sonra bebeklerde ajerjik reaksiyonlar sonucu kızarıklık ve kaşıntı görülebilmektedir. Bu durumu engellemek için güneşe çıktığınız zaman kapalı şapka kullanarak ve polenlere karşı bebeklerini koruyabilirsiniz. Bebeklerde gözde kızarıklık ve kaşıntı oluştuğu zaman elleriyle ovmaları enfeksiyon tehlikesi yaratacağı için göz kapaklarının üzerine soğuk temiz havlu sürerek bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
7-) Kanamalar Gözlenmesi 
   Bebeklerin gözlerinin beyaz kısmında bazen küçük çizgiler şeklinde kanamalar görülebilmektedir. Genellikle bu durum bebeğin gözüyle çok oynaması ve tırnaklarıyla gözünü çizmesi sonucu olmaktadır. Fakat gözlerinde fazla miktarda bir kanlanma görülüyorsa ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği için göz muayenesi için bebeğinizi bir doktora götürmelisiniz.
😎 Göz Kayması ve Şaşılık 
    Göz kayması ve şaşılık büyük çoğunlukla doğumda olmasına rağmen ileri ki dönemlerde de ortaya çıkabilmektedir. Doğumla beraber gelen göz kaymaları belirgin bir düzeyde olup cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Zamanla geçer denilerek tedavi edilmeyen göz kaymaları birkaç yıl sonra kalıcı görme bozukluklarına sebep olabilmektedir. 6. aydan sonra ortaya çıkan göz kaymalarıda kendi kendine geçebileceği gibi tedavi gerektiren bir durumda olabilir. Bu sebeple her ne şekilde olursa olsun bebeğinizde göz kayması oluştuğunda bir göz doktoruna görünmeniz gerekmektedir.
Bebeklerde Göz Sağlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir