Dikkat eksikliği, pek çok insanın muzdarıp olduğu bir problem. Odaklanma sorununuz eğer bir sebebe bağlı değilse doktorlar dikkat eksikliği tanısı koyabilmekte. Yani uyku sorunları, depresyon, takıntı gibi herhangi bir psişik rahatsızlığa bağlı olmaksızın kişide doğuştan var olan dikkat bozukluğundan bahsediyorum. Kişi ne kadar istesede dikkatini bir noktada odaklayamaz ve netice olarak stres yaşar. Okul ve iş hayatında yaşanan olumsuzluklar kişide özgüven zedelenmesi oluşturabilir. Bu durumda dikkat eksikliğini gidermek adına bir takım ilaçlara başvurulur.

Bu ilaçlar hakkında konuşmak istiyorum. “Metalfenidat” etken maddesi içeren: Ritalin, Adderal, Concerta gibi ilaçlar dikkat eksikliği olan hastalarda olumlu etkiler doğurabiliyor. Dünyada birçok kişi tarafından kullanılan bu ilaçlar Amerika gibi gelişmiş ülkelerde serbestçe eczanelerden alınabiliyor iken ülkemizde kırmızı reçeteye tabidir. Uyuşturucu madde müstahsili olmaksızın bu ilaçlar satın alınamamaktadır. Doktorunuz uygun gördüğü taktirde ilacı yazabilir fakat istismara açık oluşu nedeniyle buna yatkın hastalar her ne kadar dikkat eksikliği yaşarsa yaşasın bu ilaçları kolay kolay yazdıramazlar.

Peki etkisi nasıl? Sanırım en çok bunu merak ediyorsunuzdur. İlaç dikkat eksikliğine birebir. Uygun dozda kullanıldığında mükemmel bir ilaç aslında kişinin konsantrasyonunu artırmakla birlikte dikkat eksikliğinin giderilmesiyle beraber birçok psikolojik rahatsızlıkta ortadan kalkıyor. Ama doz aşımı durumunda yahut ezerek burundan çekmek gibi durumlarda ilaç kokain ile aynı etkiye yol açıyor. Bu da büyük bir sorun. Böyle bir istismar vakasında kişinin bağımlı olma riski yüzde doksandır. Ayrıca doz aşımının kalp krizine kadar götürdüğü bilinmekte kişinin anlık mutluluk ve öfori sonrası öfke nöbetleri ve aşırı korku, aşırı çökkünlük gibi durumlarla karşılaşması olasıdır. Ben bir yıldır bu ilacı kullanan birisi olarak unutarak attığım ikinci hapın etkisine dayanarak söyleyebilirim ki bu ilacı alsanız dahi asla doz aşımına yanaşmayınız. İster doz aşımı olsun ister olmasın bağımlılık geliştirdiğinide söylemekte fayda var.

Medyum Ermiş Hoca

Dezavantajını bağımlılık, yan etkiler, kalıcı çözüm olmayışı olarak aktarmak yeterli olacaktır. Avantajı yok mu? Eğer bilinçli iseniz, kendinizi biliyorsanız ve maddeye bağlı yaşanmayacağını kavramış biri iseniz bu ilaçları öğrencilik yıllarınızda sınav öncesinde ve çalışma esnasında kullanmanız size yüzde yüz katkı sağlar. Diğer türlü eğer irade gücünüz yok ise hiç bulaşmamanız gerektiğini ve daha beter hale geleceğinizi unutmayın.

Kaynak: http://www.medyumermishoca.com/

Dikkat Eksikliği Üzerine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir