Erkekler yapı itibarıyla kadınlara göre genellikle daha savaşçı, yırtıcı ve vahşi özelliklere sahiptir. Aynı zamanda dışarıya uygun yaradılışlı olduklarından özgürlüklerine de düşkündürler.

Tıpkı avını yakalayıp evine getirerek eşini ve yavrularını besleyen savaşçı bir yırtıcının olması gerektiği gibi, doğa ona bu dürtüleri bahşetmiştir.

Erkek  gücünü doğanın ona sağladığı kas gücüne ve kimyasına borçludur. Erkek avını yakalamakta hür ve özgür olması gerektiğinde olduğu gibi, tüm hayatı boyunca da bu hürriyete sahip olmak ister ve evlilik onun bu hayallerini gölgeleyebileceğinden evlilikten kaçar.

Tabii bu durum her koşulda böyle değildir. Bazen de sıcak ve sağlam bir yuva kurma istemiyle bir an önce evlenmek isteyen erkekler olsa da, genel kanı ilk şıktaki gibidir.

Yanı sıra erkek tohum dağıtıcı kudretinden kaynaklanan,  bir tür “tüm sürüyü ele geçirme” istemi güdümüyle de hareket ettiğinden, bir çok deneyim yaşamadan önce evlenmek istemez. Bu konuda belirli bir doygunluğa gelerek epey mesafe alması da onun becerisine bağlıdır.

Deneyimlerinin sonucunda sürekli öğrenen ve tecrübe kazanan erkek, ne zaman tecrübe etmekten yorulur, işte o zaman evlenmeyi düşündüğü an demektir.  Bazen de aşk çanları bir erkek için çaldığında, yine tüm kimyası yerle bir olan erkeğin hayat planlaması da suya düşebileceği gibi kendini nikah masasında bulabilir.

Bazen de bir erkeğin özgürlük oyununu bozan posikoloji, tüm akranlarının ve arkadaşlarının evlenmesinin ardından bekarlık ve yalnızlık psikolojisiyle de “bekarlık-sultanlık” sloganın son bulmasıyla gelişebilir. Ayrıca aniden gelen çocuk istemi de,  bir erkek için evlilik çanlarının çaldığı döneme girildiğinin habercisi olabilir.

Yanı sıra birçok arkadaşının çoluk çocuğa karışmış ve çevrelerinde cıvıl cıvıl dönüyor olması, erkeğe “benim neyim eksik” psikozuna da sokarak evliliği ciddi ciddi düşündüren unsurlardan olacaktır.

Erkekler Evlenmekten Neden Korkar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir