Kan grupları, bugüne kadar yapılmış araştırmaların sonuçlarına göre insanın genetik niteliklerini ortaya çıkaran bir anahtardır. Farklı kan gruplarına sahip insanların beden yapıları ve ihtiyaçları farklıdır.

Örneğin, bazı insanlar kolayca kilo verebilirken bazıları yoğun egzersiz de yapsalar bir türlü istedikleri gibi kilo veremezler. Bazıları kronik hastalıklarla mücadele ederken, bazıları ise yaşlılıklarında bile zinde ve genç kalmayı başarabilirler.

Kan grupları 0, A, B ve AB olmak üzere dört tiptir.

Kan grupları hangi hastalıklara yatkın olduğumuzu belirliyor.

Araştırmalara göre bazı kan gruplarına dâhil olan kişilerin belirli hastalıklara daha fazla yatkın oldukları kanıtlanmıştır. Örneğin kan grubu 0 olan insanlarda kalp krizi riski çok düşüktür, ancak mide ülserine yakalanma riskleri çok yüksektir. A kan grubuna dâhil olan kişilerde mikrobik enfeksiyonlara yakalanma riski fazladır. Kan grubu A olan kadınlarda doğurganlık oranı çok yüksektir. Genellikle bu kan grubundaki kadınlar çabuk hamile kalır. B ve AB kan grubuna sahip kişilerde pankreas kanserine yakalanma oranı diğer kan gruplarına göre daha fazladır.

Farklı kan grupları strese farklı tepki gösteriyor.

A kan grubuna sahip kişilerde stres hormonu, diğer insanlardan daha yüksektir. Kortizon seviyeleri genel olarak yüksek seviyelerde olduğu için stresli durumlarla daha iyi başa çıkabilirler. 0 kan grubuna sahip insanlarda ise stresli bir olayda adrenalin seviyeleri hızla yükselir ve bu kişilerde adrenalinin vücuttan temizlenmesi uzun zaman alır. Adrenalin hormonu fazlalığı, bu kan grubuna sahip kişilerin bedenlerine zarar verebilir. Bu yüzden 0 kan grubuna dâhil olan insanların stresten uzak kalmaları gerekir.

Kan Gruplarına Özel Besinler

0 Kan Grubu

Faydalı Besinler: 0 kan grubuna sahip kişilerin bol protein içeren yiyeceklerle beslenmeleri gerekir. Et, balık, tavuk, fasulye her gün yemeleri gereken besinlerdir. Ayrıca midelerine özen göstermeleri gerekir.

Zararlı Besinler: Yumurta ve glüten tüketiminden kaçınmaları,  beyaz un ve ekmekten uzak durmaları gerekir.  Tiroit fonksiyonlarını engellediği için lahana ve Brüksel lahanası, karnabahar ve hardal 0 kan grubuna sahip kişilere zararlı olabilir.

A Kan Grubu

Faydalı Besinler: A kan grubuna sahip kişilere en faydalı yiyecekler, meyvelerdir. Meyve, sebze ve balık her gün tüketmeleri gereken besinlerdir. Brokoli, havuç, enginar ve sarımsak kan grubu A olan kişilere çok faydalıdır. Kırmızı et tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmaları gerekir. Protein ihtiyacı, fasulye, fındık ve tohumlardan karşılanmalıdır. Kan grubu A olan kişilerin bağışıklık sistemi hassastır.

Zararlı Besinler: Kortizon seviyelerini dengelemek için günlük şeker miktarı dengelenmelidir. Öğün atlamamaya dikkat etmeleri, alkol ve kahveden uzak durmaları gerekir.

B Kan Grubu

Faydalı Besinler: Yeşil sebzeler B kan grubuna dâhil olan kişiler için en faydalı yiyeceklerdir. Muz, üzüm ve erik ve ananas bu kan grubuna sahip insanlara çok faydalı besinlerdir. Kırmızı et, balık ve hindi etini her gün tüketmeleri gerekir. Ayrıca öğünlerine her gün süt, peynir veya yoğurt eklenmelidir.

Zararlı Besinler: Mısır, çavdar ve buğday içerikli besinlerden kaçınmaları gerekir. Ayrıca ayçekirdeği,  fındık ve yer fıstığı bu kan grubundaki insanlar için zararlı besinlerin başında gelmektedir.

AB Grubu

Faydalı Besinler: Sebzeler, deniz ürünleri ve hindi eti AB grubuna dâhil olan insanlar için en faydalı besinlerdir. Haftada üç kez az miktarda kırmızı et tüketmeleri yararlıdır. Somon balığı, sardalye ve kırlangıç balığı bedenlerini güçlendirir. Ayrıca karpuz, üzüm, kiraz ve incir AB grubu kişiler için en faydalı meyvelerdir.

Zararlı Besinler: Mısır ve buğday içeren yiyeceklerden kaçınmaları gerekir. Tütsülenmiş ve işlem görmüş tüm et ürünleri, kan grubu AB olan kişiler için en zararlı besinlerdir. Kafein ve alkolden uzak durmaları gerekir.

Kan Gruplarına Göre Faydalı Yiyecekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir