Saçkıran, gizli bir şekilde ilerleyen ve herkeste görülebilen saç dökülme hastalıklarının başında gelmektedir. Daha çok stres ve psikolojik etmenler kaynaklı olduğu bilinir ancak saçkıran, cilt hastalıkları sonucunda oluşmaktadır.

Saçkıran Nedir?

Saçkıran, daha çok çocuk ve gençlerde görülen, saçların bir bölgesinde, daha çok bozuk parayı andıran bir büyüklükte kısmın dökülmesidir. Temel sebebi, vücuda bir şekilde bulaşan ve kısa sürede yayılan mantarlardır.

Saçkıran, bulaşıcı bir saç hastalığıdır ve bayan ile erkeklerde daha farklı ilerler. Gereken tedavi yapılmazsa, saç kaybına neden olabilir. Saçkıran olan bölgeye temas edilmesi halinde bulaşır ve hızla ilerleyerek yayılır. Dişi ve erkek olmak üzere iki tipi vardır. Dişi saçkıran çok hızlı yayılır ve yerleştiği bölgede kalıcı saç kaybına neden olabilir. Erkek saçkıran dişi saçkırana göre daha yavaş yayılır ve kolay tedavi edilir. Çocuklarda ve 20 yaş altı gençlerde, bağışıklık sisteminin zayıflığına bağlı olarak, erkek tipi saçkıran daha fazla görülür.

Saçkıran Nasıl Tedavi Edilir?

Saçkıran tedavisi için öncelikle o bölge tıraş edilir. Hastalığın asıl sebebi mantar olduğundan, mantarın tedavisi için ilaç kullanılması gerekir. Enfeksiyonun ilerlemesinin kesilmesi, tedavinin ilk aşamasıdır. Ayrıca, bölgenin belirli aralıklarla yıkanması gerekmektedir. Bitkisel tedavi yöntemi olarak, saçkıran olan bölgeye, zeytinyağı ve limon karışımı, zeytinyağı soğan suyu ve sarımsak tuz karışımı gibi doğal karışımlar uygulanabilir. Bu karışımlar, hem mantarları öldürür hem de saçların yeniden çıkmasına yardımcı olur.

Başlarda sivilce ve çıban görünümü veren, ancak daha sonra giderek yayılan saçkıran, genelde kalıcı kelliğe neden olmaz, ancak zamanında ve uygun şekilde müdahale edilmelidir. Doğal yöntemler bile, saçkıranın tedavisi için yeterlidir ancak daha ileri vakalarda, gelişmiş tedavi teknikleriyle saçkırana müdahale edilerek ilerlemesi durdurulabilir.

Saçkıran Nedir? Saçkıranın Çözümü Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir