Uzun ömürlü olmak için bilinçli ve sağlıklı beslenme son derece önemlidir. Eğer yediklerinize dikkat etmezseniz kısa sürede sağlığınız bozulur ve diyabet, kalp şeker tansiyon gibi hastalıklara yakalanabilirsiniz. Bu nedenle doğru besinlerle beslenmek son derece önemlidir.

Hangi besinleri yemeliyiz? Başta zeytinyağı bol miktarda tüketilmelidir. Zeytinyağı ilk sıkım olmalı aynı zamanda preslenerek yağı alnınmalıdır. Yani mekanik olarak üretilmelidir yağ bu şekilde elde edilen zeytinyağının faydaları saymakla bitmez.

Bunun dışında fındık ve fındığın faydaları da son derece önemlidir. Fındık bol miktarda E vitamini içeren oldukça değerli bir yemiştir. İçerisinde çok kuvvetli yağ asitleri barındırmaktadır. Fındık dışında cevizin de beslenme düzenimiz açısından önemi büyüktür. Ceviz tüketimi ülkemizde henüz olması gereken düzeyde olmasa dahi üretimin artması gelecek adına ümit vericidir.

Meyve ve sebze tüketiminin artması da hem uzun ömürlü olmanın hem de sağlıklı bir hayat yaşamanın başlıca şartlarından biridir. Bol miktarda sebze ve meyve tüketmek çok önemlidir. Çünkü meyve ve sebzelerde bulunan lifli besinlerin faydaları arasında kolesterolün düşürülmesi, kan yağlarının yok edilmesi, kalp krizi riskinizin azalması vardır.

Uzun Ömürlü Olmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir