Yüksek kan basıncı probleminiz varsa yağlı ve tuzlu yiyecekleri öğünlerinizden çıkarmalı, potasyum içeren yiyecekler tüketmelisiniz.

Yüksek kan basıncı problemi yaşayan hipertansiyon hastalarına, uzman doktorlar tarafından her gün potasyum açısından zengin sebze ve meyveler tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Öğünlerinize her gün bu besinleri ekleyerek kan basıncınızın dengelenmesini sağlayabilirsiniz.

Potasyum Açısından Zengin Besinler

 • Muz
 • Avokado
 • Ispanak
 • Patates
 • Somon balığı
 • Karpuz
 • Pancar
 • Kuru fasulye
 • Balkabağı
 • Yoğurt
 • Kuru kayısı
 • Nar

Potasyum, kan damarlarını koruyarak kalp krizi veya felç riskini azaltan en önemli mineraldir. Yetişkin bir insanın, günde 4,700 miligram potasyum alması tavsiye edilmektedir. Altı aydan küçük bebeklerin günlük potasyum ihtiyacı 400 mg.dır. Bu oran, 6 aylık ile 1 yaş arası bebeklerde 700 mg., 1-3 yaş arası çocuklarda 3,000 mg., 4-8 yaş arası çocuklarda ise 3,800 mg.dır.  9-13 yaş arası çocukların günlük potasyum ihtiyacı ise 4,500 miligramdır.

Muz

Orta boy bir muz, 422 mg. potasyum içerir. Bu oran, günlük potasyum ihtiyacımızın yüzde 9’unu karşılar.

Avokado

Avokado, potasyum açısından zengin yiyeceklerin başında gelir. Bir orta boy avokadoda 1067 mg. potasyum bulunur. 2013 yılında Uluslararası Besin (Nutrition Journal) dergisinde yayınlanan akademik bir çalışmanın sonuçlarına göre avokadonun, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu mineralleri karşılayarak metabolik hastalıkları önemli ölçüde engellediği kanıtlanmıştır.

Ispanak

Bir tabak pişirilmiş ıspanakta en az 840 miligram potasyum bulunur.  Bu oran, insan vücudunun günlük potasyum ihtiyacının yüzde 24’üne denktir.

Patates

855 mg. potasyum içeren bir büyük boy patates, günlük potasyum ihtiyacımızın yüzde 24’ünü karşılamaktadır. Patates aynı zamanda C vitamini, B6 vitamini ve beta karotenler açısından zengindir. Bu beta karotenler, vücudumuz tarafından A vitaminine dönüştürülür.

Somon Balığı

Somon balığı, Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olmasının yanında bol potasyum içeren bir balıktır. 150 gr. somon balığında 487 mg. potasyum bulunur.

Karpuz

Orta boy bir karpuzda neredeyse 1500 mg. potasyum vardır. Karpuz, aynı zamanda likopenler açısından zengindir. Doğal bitki pigmentleri olan likopenler, hücrelerin kanserleşme olasılığını azaltan en önemli maddelerden biridir.

Kırmızı Pancar

Bir bardak pişirilmiş ve dilimlenmiş kırmızı pancarda 520 mg. potasyum bulunur. Bu oran, günlük potasyum ihtiyacımızın yüzde 11’ini oluşturmaktadır.

Kuru Fasulye

Potasyum açısından zengin olan kuru fasulyenin 1 bardağı, 1189 mg. potasyum içerir. Bir tabak pişirilmiş kuru fasulye,  günlük potasyum ihtiyacımızın yüzde 25’inden fazlasını karşılamaktadır.

Balkabağı

Potasyum açısından zengin besinlerden biri de balkabağıdır. Ülkemizde genellikle tatlısı yapılarak tüketilir. İki küçük dilim kabak tatlısı, 500 mg. potasyum içerir.

Yoğurt

Kalsiyum açısından zengin bir besin olan yoğurt, aynı zamanda potasyum deposudur. Bir tabak yoğurtta 580 mg. potasyum vardır.

Kuru Kayısı

Vücudumuzun potasyum oranını arttırmamızın en hızlı ve kolay yolu, kuru kayısı tüketmektir. Yarım su bardağı kuru kayısıda 756 miligram potasyum bulunur. Bu oran, günlük almamız gereken potasyumun yüzde 22’sine denktir.

Nar

Nar taneleri C vitamini, K vitamini, mineraller ve potasyum açısından oldukça zengindir. 1 orta boy nar, 667 mg. potasyum içerir. Orta boy bir nar, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu potasyumun yüzde 19’unu karşılamaktadır.

Yüksek Kan Basıncına İyi Gelen Besinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir